Ořechy a smeták

🌍 Součástí mé práce je i riziková analýza. A o co v praxi jde? Tak nejdřív se vám to pokusím přiblížit na příhodě z minulé neděle. 

🌍 Jedu se svými dcerami k mojí babičce. Dozrávají ořechy, a tak se vypravíme je setřást a posbírat. Některé spadnou prostým třesením větvemi a na ty ve vyšších patrech stromu si vezmu smeták. Nic lepšího jsem v tu chvíli po ruce neměl. 

Násadou shazuji ty v dosahu a najednou má dcera vykřikne: “Hele, tati, támhle výš jsou taky krásný!” V zápalu nadšení z ojedinělé společné činnosti s puberťačkou (to se zas až tak často neděje, kdo ji má doma, asi potvrdí) vyhodím koště směrem k ořechům. Koště se odrazí pod úplně jiným úhlem než bych čekal, otočí se a já násadou dostanu pecku do pravého oka. Naštěstí kontrola v nemocnici ukáže, že oko to neodneslo. 

🌍 No a co jsem tedy z hlediska optimalizace procesů udělal špatně? 

  • Použil jsem nevhodné nářadí
  • Nechal jsem se strhnout nekompetentní radou

🌍 Ve výrobním provozu to často vypadá podobně. 

Stačí něco málo změnit na stroji a on třeba začne vyrábět zmetky. A jako na potvoru se to stane při noční směně. Nikdo z procesáků ani externistů není po ruce. Pokud si pracovník sám neumí udělat analýzu, tak stroj až do rána zastaví. Ale pokud to umí, protože ho to předvídavý procesák naučil, tak začne kontrolovaně měnit parametry na stroji. Použije na to vhodné nástroje, ví co dělá a dělá to bezpečně. A za chvilku už vesele vyrábí bezchybné výrobky. 

🌍 Připomíná vám ta situace s ořechy něco z vašeho života? Napište mi to  👍🌟🌟