Leanbuilder se ptá

LEANBUILDER se ptá. Díl 3 – Jiří Holoubek

Česko-slovenský Lean rybníček není zas tak velký, přesto je plný „velkých ryb“. Já měl to štěstí, že jsem s nimi mohl spolupracovat. A prostřednictvím seriálu LEANBUILDER se ptá vám je postupně představím.

Dalším v pořadí je Jiří Holoubek, po mnoho let Leanař a Continuous Improvement manager v různých automotive firmách, momentálně Business Developer ve firmě, která prodává software pro videoanalýzu výrobních procesů.

🌍 Jirko, jak ses dostal k Lean?🌟

Vlastně docela náhodou – studoval jsem Softwarové inženýrství v ekonomii a začal jsem pracovat ve velké automotive firmě na oddělení logistiky. Zhruba po roce se otevřela pozice Lean Implementer a nějak mě zaujal popis práce. A jak člověk jednou odhalí krásu a jednoduchost Štíhlé výroby, už není cesty zpět 🙂

🌍 Co tvoje kariérní cesta, kde jsi pracoval a co teď děláš?🌟

Začal jsem tedy jako Lean Implementer, dále jsem byl Continuous Improvement manager, potom jsem si trochu odskočil na centrálu na pozici Business process leader (což bylo podobné jako předchozí pozice, jen v administrativě) a pak regionální Continuous Improvement manager ve dvou dalších automotive firmách. 

Po 12 letech jsem nabyl pocitu, že chci více pomáhat lidem s používáním nástrojů Štíhlé výroby a začal jsem pracovat pro softwarovou firmu. Jejich program má Lean přístup zabudovaný v sobě a to mě hodně baví.

🌍 Jak dlouho v oboru Lean pohybuješ?🌟

Zanedlouho to bude 17 let.

🌍 Co považuješ za svůj největší Lean úspěch?🌟

Těch je asi víc, možná by bylo dobré říct, kolik se kde podařilo ušetřit, jaké KPI se mi podařilo zlepšit…ale jako svůj největší úspěch vidím to, že jsem spoustě lidí, kteří prošli školeními na kterých jsem se mohl podílet, otevřel oči a naučil je Lean myšlení a jak používat Lean nástroje v jejich každodenní práci. 

Sem tam mám možnost promluvit se svými “studenty” a vždycky mě zahřeje u srdce, když mi řeknou, že to, co jsem je naučil, změnilo způsob jejich práce, že rádi vzpomínají na školení, že je to bavilo, atd.

🌍 Co tě v poslední době pobavilo?🌟

Pokud bychom hovořili v oblasti Leanu, tak ne jen v poslední době, ale tak nějak trvale rezistence některých manažerů k Lean tématům – konkrétně, když mi naznačí, že to co tak důkladně rozpracovala Toyota pro ně není dost dobré a oni to zvládnou jinak a lépe… asi si dokážeš představit, jak to u nich ve výrobě vypadá 🙂
 
🌍 Co se ti v poslední době podařilo?🌟

Mám teď rozpracovaných několik větších zákazníků a na globální úrovni diskutujeme už trochu jiná témata než v jednotlivých fabrikách – daří se mi rozvíjet používání našeho softwaru i v dalších kontinentech, pobočkách a hodně se zaměřujeme na standardizaci procesů. Chtějí po nás víc a víc upravených reportů, chtějí se zúčastnit vývoje nových funkcí, chtějí, abych je navštěvoval a pomáhal jim s workshopy na globální úrovní – v takto velkém měřítku je to pro mě stále ještě trochu nové a tak jsem rád, že mají takový zájem a já doufám, že je to díky tomu, jak se o ně starám 🙂

🌍 Kde nejlépe dobiješ baterky?🌟

Hodně s rodinkou, mám teď k desetiletému klackovi ještě rok a půl starého prcka a protože teď můžu výrazně více pracovat z domova, snažím se s nimi trávit většinu volného času.
Také mám rád takové ty grilovací akce s přáteli, jsem extrovertní člověk a mám okolo sebe rád hodně lidí.

🌍 Jaké jsou tvoje koníčky?🌟

Před dvěma roky jsem znovu objevil kolo a dost mě to teď baví. Také rád griluji ve stylu amerického BBQ, tzv. “Low and Slow” – rád si vyhraju s krásným kusem masa, hodiny ho udím a griluju a pak s tím rád někoho pohostím 🙂


🌍 Co tě na tvé práci nejvíce baví?🌟 

Pocit, že svým zákazníkům opravdu pomáhám. Obrovská výhoda mojí práce je v tom, že se se mnou Ti, co pomoct nechtějí, nemusí bavit… Pracuji tak převážně s lidmi, kteří chápou přínos Lean nástrojů pro jejich práci a firmu a bavíme se převážně o tom, jak to udělat a ne o tom, proč to nejde.

🌍 Co tě na tvé práci štve?🌟

Pořád se ještě setkávám s…jak to říct…blbcema 😀 Myslím takové ty blbce, kteří jsou arogantní, namachrovaní, prakticky ničemu nerozumí, ale sedí například na rozhodující pozici. Když oslovuji nové potencionální klienty, diskuze s takovým blbcem je pro mě náročná, nejradši bych ho hned ze začátku odpálkoval a řekl mu, co si opravdu myslím, ale to hlavně při prodejní fázi kontaktu s klientem prostě nejde a tak prostě zatnu zuby – je totiž velká šance, že vedle něj, nad ním, či v jiném oddělení je někdo normální, s kým se budeme zase bavit věcně.

🌍 Jaké jsou teď tvoje plány do budoucna?🌟

Rozšiřovat klientskou základnu ve střední Evropě, zvyšovat povědomí lidí o našem softwaru a dál motivovat naše klienty a kontakty z mého pracovního prostředí k používání Leanu. Chtěl bych aby každý věděl, co je AVIX, proč by ho měl/neměl používat a aby ho lidé znali alespoň tak, jak lidé dnes znají např. Minitab.

🌍 Jak vidíš budoucnost Lean a kde má Lean ještě rezervy?🌟

Já vidím budoucnost Lean velice jasně – dnes a denně vidím, že by ho většina firem měla používat výrazně více a i když jsem měl dříve pocit, že se to jednoho krásného dne vyčerpá, tak ten pocit už dnes rozhodně nemám.

Na rezervy jsem zatím ještě nenarazil  – nic moc jednoduššího, než Lean nástroje už na trhu není a problémem může být spíše obecné hloupnutí populace a neochota nastudovat si alespoň základní teoretické znalosti a alespoň trochu si je vyzkoušet v praxi. Jsem také zastánce toho, že nemusíte vše vědět z paměti a většina informací se dá najít na internetu – ale musíte vědět co a proč hledáte.

🌍 Co bude podle tebe v Lean frčet?🌟

Různé nástroje, které mi ulehčí práci. Například nějaký automatický rebalancing linky, který alespoň v nějaké úrovni bude přemýšlet nad tím, co je realistické a zároveň dobré. Nebo nějaký nástroj, který bude analyzovat video z výroby a změří za mě sám cyklové časy, zhodnotí, co přidává a nepřidává hodnotu, upozorní na ergonomické problémy… taková ta všechna náročná (a trochu nudná) práce, která předchází té zábavné – když začnete řešit identifikované problémy, navrhovat nová řešení, pořádat workshopy nad novými nápady, atd.

🌍 Co Lean a aktuální nástup AI – jak umělá inteligence ovlivní Lean?🌟

Rozhodně by měl pomoci lidem dostat tu správnou informaci, když ji potřebují – s množstvím dat, které AI doteď zpracovala může dávat velice dobrá doporučení jak a co dělat, abychom vyřešili konkrétní problémy. Představte si třeba, že plánujete SMED workshop a chcete se AI zeptat, na co si dát pozor po workshopu, aby se udržela nastavená opatření a vše nesklouzlo do původních kolejí. AI vám může také na takový workshop napsat návrh pozvánky, agendy…

Nebo identifikujete nějaký konkrétní problém, třeba že něco netěsní – tak se AI zeptáte, jaké jsou top příčiny netěsností pro tento typ spoje a můžete s nimi nějak dál pracovat.

Obecně si myslím, že chytrým lidem, kteří už dnes vědí, jak hledat informace, výrazně urychlí jejich práci a oni se tím pádem budou moci věnovat více tomu, co je baví a dává jim smysl.
 
🌍 Máš nějakou  „vtipnou  historku z natáčení“ či nějaký zajímavý zážitek při aplikaci Lean metod?🌟

Když jsem dělal svůj certifikační projekt na Lean Implementera, přijel za mnou tenkrát můj regionální Lean manager a šli jsme se podívat na přestavbu stroje (dělal jsem tenkrát SMED na pastovací lince na výrobu elektrod do olověných autobaterií). Jdeme do výroby, koukáme, jak se přestavuje a najednou se ozvaly takové zvonivé rány, skoro jako v kostele. On se hrozně lekl a kouká na jednoho operátora, jak tam jak hluchej do vrat buší obrovským kladivem do trubek, které dopravují olověný prach…a lekl se ještě víc, když jsem mu vysvětlil, že tohle mlácení do trubek je bohužel součástí a standardizovaným krokem celé přestavby – v té době se prach občas spojil do takových hrudek a tohle bylo skutečně jediné řešení, jak ho rozpohybovat 😀

🌍 A na závěr, může podle tebe běžný člověk nějaké Lean metody použít i v normálním životě i mimo výrobní prostředí? A jaké návyky z Lean pomáhají tobě?🌟

Rozhodně SMED – když vařím, nebo když třeba něco opravujeme, vždycky přemýšlím nad paralelními operacemi. První dám vařit vodu na špagety a pak teprve jdu krájet ostatní ingredience, zatímco se voda sama vaří.

Když opravuji plot, nejdřív natřu plaňky a zatímco schnou, jdu něco brousit, nebo připravovat. Obecně mi Lean vtiskl přemýšlení nad tím, jak efektivně využívat čas, když už něco dělám.

Taky přemýšlení nad reálnou příčinou problému, hledání té opravdové “root cause” – i když to nedělám explicitně, někde vzadu v hlavě mi běží “5x proč”.

A pak samozřejmě 5S, bez toho se doma nedá obejít 🙂

Díky moc za rozhovor.