Proč je spolupráce CI s HR je klíčová?

🌍 Tento rozhovor vzniknul začátkem 2021 pro firemní časopis Auria, který vznikal v 2021 v těžkých covidových dobách. Tehdy jsem pracoval jako CI manažer pro Evropu a měl na starosti 4 závody v Belgii, ČR, Slovensku a Anglii.

🌍 Co znamená zkratka CI? 

Continuous Improvement = neustálé / kontinuální zlepšování. 

🌍 Čím se takové CI oddělení obecně zabývá? 

Zlepšováním procesů nejenom ve výrobě, ale i v administrativě. 

Cílem je pracovat chytřeji a ne náročněji. Toho lze dosáhnout, když eliminujeme některou ze 7 druhů ztrát. Tyto ztráty definujeme jako prostoje, zmetky/přepracování, nadbytečné procesy, pohyby, přesun materiálu, zásoby, a hlavně zamezení nadvýroby – ta potom způsobuje všechny předešlé. Osmou ztrátou je nedostatečná komunikace a zapojení pracovníků. To nás hlavně inspirovalo k zavedení např. systému zlepšovacích návrhů. 

🌍 Můžeš uvést příklad? 

Ano, uvedu jednoduchý příklad – operátor čeká na stroj, který má poruchu. Poté se snaží dohnat ztrátu, aby splnil normu. Pracuje rychleji, než je nezbytné a pro díly si musí chodit několik kroků navíc kvůli špatnému layoutu. Pokud snížíme poruchovost strojů a zlepšíme rozmístění potřebných pomůcek a dílů, výstupem je vyšší efektivita (více kusů), ale nikoliv větší náročnost. 

Další příklad mě napadá tento – pokud dojde ke špatnému přenosu informací mezi odděleními, vyrobíme např. díly nebo množství, které nelze prodat, protože jsou mimo požadavky zákazníka. Musí se vyrobit nové, což znamená čas navíc, možné přesčasy, extra výměnu nástroje a s tím spojené další náklady na všechny zapojené zdroje. 

🌍 Jaké byly nebo jsou tvoje nejúspěšnější projekty? 

Určitě bych vyzdvihl ohromnou změnu v přístupu všech oddělení v závodě v Zákupech k nutnosti neustále procesy zlepšovat. 

Především díky tomu jsme za poslední rok splnili většinu KPI a Zákupy významnou měrou pomohly, že jsme Evropa jako celek (8 závodů) poprvé v roce 2020 splnily cíle pro CI úspory. 

🌍 Na základě této dobré zkušenosti se mi podařilo tímto přesvědčit ostatní závody v rámci skupiny, aby implementovaly nutné kroky po vzoru Zákup. Jako např. rozdělení zodpovědností za CI na jednotlivá oddělení, Kaizeny a jejich vedení každým oddělením atd. 

🌍 Skvělý úspěch, co plánuješ pro tento rok? 

Tento rok plánujeme další zlepšení samozřejmě, hlavně pak dosáhnout na ocenění OPEX. Výrobní excellence – 5 splněných kritérií v oblasti bezpečnosti, kvality, dodávek, CI a financí. Za závody Aurie tuto cenu získal v Evropě pouze jeden závod Vitoria ve Španělsku v roce 2018. 

🌍 Jaká bývají úskalí realizace? 

Jak sama víš, ono není vůbec snadné chtít každodenní rutinu měnit. Rezistence ke změnám je lidskou přirozeností. Proč také něco měnit, když to stejně děláme už 5,10,20 let? Jenže je potřeba si uvědomit, že svět se mění a čím dál rychleji. 

Jako příklad bych rád uvedl firmu Nokia, která byla jedničkou v telefonech ještě v roce 2007 s více než 50procentním podílem na trhu a zaspala nástup chytrých telefonů (neustále zlepšení a inovace). Kdo má dnes telefon od Nokie? 


🌍 Jak vnímáš spolupráci s HR oddělením?
Spolupráce s HR oddělením je pro nás naprosto klíčová. Zmínil jsem některé projekty, kde bychom se bez vzájemné podpory neobešli. Naše personální oddělení má velmi dobře zpracovanou strukturu interní komunikace, a to nám vždy zásadně pomáhá při zavádění a realizaci jednotlivých projektů. 
Komunikace na začátku každé změny je klíč k úspěchu, a za to především vděčíme správnému přístupu HR manažera a potažmo celého personálního oddělení.

🌍 Kde je pro vás v CI hlavní přidaná hodnota ve spolupráci s HR?
Zásadní spolupráce je samozřejmě v podpoře našich vlastních oddělení a jejich rozvoji. Naše týmy potřebují kvalifikaci a podporu pro realizaci svých CI cílů. Z hlediska celého závodu, a hlavně CI aktivit je nejdůležitější podpora komunikace a přijetí jednotlivých nápadů zaměstnanci, které vedou k pozitivním změnám v rámci organizace.

🌍 Jaké byly přínosy společných projektů pro společnost?
Změna návyků, částečně kultury a atmosféry ve společnosti. Zároveň zlepšení pracovního prostředí a zvýšená motivace zaměstnanců. A výsledkem je postupná změna mindsetu napříč odděleními. Největší přínos je ale v tom, že zaměstnanci dostali možnost aktivního zapojení do dění ve společnosti. Tím mohou ovlivnit situaci nejen svoji, ale i svých kolegů.

🌍 Toto byly hlavní body z jinak delšího článku s Karlem (CI) a Kristýnou (HR). Díky moc oběma, byla to jízda 🌟

🌍 Co říci na závěr?
Změny, zlepšování procesů jsou hlavně o komunikaci vůči všem zainteresovaným.
Proto roli a propojení CI a HR vidím jako klíčovou v jakékoliv firmě.