V každé firmě v určitý čas začne diskuze, zda mít 100% mzdy fixní nebo zvolit kombinaci fixní a variabilní složky. Komplikované je zavádění variabilní složky, tam kde funguje pouze fixní část, protože zaměstnanci se bojí, že změna bude sloužit ke snížení jejich měsíčního platu. Přitom to je cesta ke zbohatnutí firem i jejich zaměstnanců, pokud se nastaví vše spravedlivě a správně.
Bonusový systém jsem zaváděl ve firmách několikrát a vždy to bylo složité –> co člověk, to názor. V jedné firmě mi zavedení bonusového systém trvalo více než 10 kol jednání s managementem, protože jsme systém chtěli nastavit spravedlivě pro obě 2 strany a přesto se někteří členové vedení báli, aby si zaměstnanci moc nepolepšili. Ach jo.
Níže je moje desatero pro úspěšné nastavení bonusového systému:
1) Zaveďte bonusový systém pro zaměstnance takový, že musí mít šanci si finančně polepšit. Když rozdělím 100% na 80% fix a 20%, pro zaměstnance to bude demotivující. Když se 20% přidá k 100% základu, tak zase ekonomicky nerentabilní. Moje doporučení je 80% fix + 25-30% variabilní složky. Těch 5-10% navýšení mzdy mít navázáno na to, že zaměstnanec přinese firmě min. 15-20% zisku. Zaměstnanec si polepší a firma také.
2) Variabilní složku navažte na měřitelné cíle dle principu SMART (KPI – výkonnost, zmetkovitost, výsledky auditů, 5S – pořádek na pracovišti…).
3) Variabilní složku navažte na KPI, které je zaměstnanec schopen ovlivnit.
4) Variabilní složku nastavte i pro kancelářské pracovníky – např. plnění úkolů, projektových akcí v termínu, 5S – pořádek na pracovišti… (Když je výroba dobře zorganizovaná, proč by měl být v kancelářích chlív 🙂👍
5) Cíle nastavte v týmu a odsouhlaste napříč celým managementem a předem je zřetelně a jasně komunikujte do všech oddělení – např. meeting managementu se všemi zaměstnanci v jídelně.
6) Jednotlivé cíle oddělení nastavte tak, aby nešly proti cílům jiných oddělení.
7) Vytvořte systém pro transparentní vyhodnocování a vizualizujte výsledky např. na tabulích, nástěnkách, na obrazovkách ve výrobě, v jídelně atd…
8) Otestujte nastavení cílů a porovnejte s výsledky KPI za poslední minimálně 3 měsíce – tím získáte ověření, zda cíle jsou reálně splnitelné.
9) Zaveďte 2-3 měsíční zkušební období pro vyladění systému a funkčnosti vyhodnocování KPI.
10) Intenzivně a otevřeně se zaměstnanci komunikujte, komunikujte a komunikujte každý měsíc po vyhodnocení.
Tak snad desatero pomohlo a nebudete se ve firmách nastavení bonusového systému bát. A kdybyste chtěli pomoct, neváhejte se na mě obrátit.