Jak jsem se bál v letadle

Jak se zpívá v jedné písničce – statistika nuda je. No statistika – nuda není, pomáhá mi se nebát v letadle. 

🌍 Cestování letadlem je statisticky nejbezpečnější způsob přepravy. Nevýhodou je, že když už se něco pokazí, má to většinou fatální následky.

🌍 Mám nalétáno přes 550 letů, ale přitom jsem se bál jen 2x. 

Poprvé při 1. letu z neznalosti a podruhé 25.3.2015 den po pádu letadla Germanwings (GW9525) z Barcelony do Dűsseldorfu, v němž zemřel kolega jednoho dodavatele, co byl zrovna u nás v závodě. 

🌍 Můj let byl z Prahy taktéž byl taktéž s GW do Dűsseldorfu a v tu dobu se ještě nevěděla příčina havárie. Proslýchaly se informace, že piloti půjdou do stávky, že Germanwings systematicky šetří a zanedbává údržbu svých letadel. (v roce 2020 společnost zanikla)

S napětím jsme čekali, jestli spoj nezruší pro nedostatek pilotů, což se nestalo. Každý jsme dostali svačinový balíček s velkým logem GW, což mi přišlo zvláštní, low cost aerolinky obvykle zadarmo nic nedávají. Při přistání jsem si hodně oddychl a nakonec se ukázalo, že technický stav letadla za nehodu nemohl.

🌍 O několik dní poté se vyjasnila příčina a to těžko pochopitelný úmyslný čin – sebevražda kopilota, který trpěl depresemi. Ten využil, když si kapitán potřeboval odskočit na WC a zablokoval dveře, aby se nemohl dostat zpět k němu do kabiny a namířil s letadlem do horského masivu v Alpách (nepřežil nikdo – 6 členů posádky a 144 pasažérů). 

🌍 Na základě této tragédie řada leteckých společností vydala nařízení, že v kabině musí být vždy nejméně dva lidé z palubního personálu. Když si potřebuje jeden z pilotů odskočit na WC, musí přijít někdo další z palubního personálu. 

Najít kořenovou příčinu, najít opatření, aby se to příště neopakovalo. 

Tomu se říká „ponaučení“ neboli Lessons learned. Jedna z velmi silných metod v Lean.

Pokud se chcete dozvědět, více, kontaktujte mě 👌👌👌