Česko-slovenský Lean rybníček není zas tak velký, přesto je plný „velkých ryb“. Já měl to štěstí, že jsem s nimi mohl spolupracovat. A prostřednictvím seriálu LEANBUILDER se ptá, jsem vám je postupně představil.
Tou poslední jsem – při vší skromnosti – já. A protože netrpím samomluvou, tak jsem se nechal vyzpovídat tím prvním, kdo tento cyklus vykopával: Martinem Václavou.
🌍 Ivane, jak ses dostal k Lean? 🌟
K Leanu jsem se dostal v roce 2005 během působení v Arvinmeritoru (což byl Tier 1 automotive dodavatel). Měl jsem úžasné 2 kolegy (Milana + Milana), takže jsem svým jménem končícím na „..an“ tým vhodně doplnil. Asi proto si mě k sobě vybrali 😊 jako CI koordinátora.
Díky nim jsem se toho hodně naučil, jeli jsme hodně týdenní Kaizen eventy ve 2 facilitátorech, což byl 3-4 denní workshop v 5-6 lidech na určité téma, kdy se popsala situace, co lze zlepšit a většinu změn jsme hned implementovali.
Kluci mě nechali hodně vytěžovat, tak jsem se s nimi na těchto workshopech střídal v rytmu Milan 1 + já, Milan 2 + já.
Pak už to byl nášup. Za rok jsem byl povýšen na CI manažera a dělal jim šéfa, ale na to jsme si nikdy nehráli a makali jsme nadále v týmu nás 3 a pak opět za rok další skok tentokrát na CI manažera pro Evropu a měl jsem na starosti 12 závodů. Tam se naplno projevila vášeň pro cestování. Týden ve Francii, týden v Rumunsku, týden na Slovensku atd. a na víkendy domů.
🌍 Co tvoje kariérní cesta, kde jsi pracoval a co teď děláš?🌟
Arvinmeritor – to byly 4 roky (od píky až jako CI manažera pro 12 závodů), pak 3 roky v Optrexu (opět automotive – lean transformace komunistické Tesly), pak 5 let v Amcoru (výrobce obalů na jídlo) nejdřív jako CI manažer a poté jsem měl na starosti 9 závodů, pak zpět do automotive (Auria Solutions) jako regionální manažer pro 8 a poté 4 závody.
Takže 17 let v korporátech, ale poslední 3 roky ve mě uzrávala myšlenka opustit tento bájný svět korporátní čivavy a ukázat se světu jako Ivan Řehák, Rehaki, LEANbuilder a propagátor Lean a selského rozumu. A to se mi před rokem povedlo.
🌍 Jak dlouho v oboru Lean pohybuješ?🌟
18 let, 17 v korporacích a poslední rok sám na sebe. A je to COOL 🌍
🌍 Co považuješ za svůj největší Lean úspěch?🌟
Každý projekt, který ve firmě pomohl a zůstal naživu. Moje týmy za těch 18 let dokázaly uspořit přes 2,5 miliardy korun a jsem rád, že naprostá většina byla eliminací některého z druhu plýtvání a nejen prostým vyhazováním lidi.
V poslední době, pak výsledky práce u klienta vč. snížení zmetkovitosti o 38% a zvýšení produktivity o 63%
A také, že čím dál víc lidí používá selský rozum a priority řídí dle Pareta.
🌍 Co tě v poslední době pobavilo?🌟
Nejenom v poslední době. Neustále stejné komentáře, tohle u nás nebude fungovat, tohle nejde a pak to zkusíme a ejhle, ono to jde.
🌍 Co se ti v poslední době podařilo?🌟
Mám velkou radost z tohohle cyklu LEANbuilder se ptá. Když mě ta myšlenka napadla, netušil jsem, že všichni oslovení do toho půjdou, a budou za to rádi. A odezva z okolí na články je také super.
🌍 Kde nejlépe dobiješ baterky?🌟
Cestování, i když já neumím odpočívat, a tak je to vždy hodně nabitá dovolená. V 35 letech jsem si dal cíl navštívit do 50 všechny evropské země. To mi jich chybělo asi 16. Minulý rok jsem si jich na Balkánu z „bucket listu“ hodně odmazal.
Takže Kosovo, Island a Bělorusko – těšte seee!
🌍 Jaké jsou tvoje koníčky?🌟
Rád ochutnávám různé druhy piv a sbírám plechovky (800 ks) a půllitry (600ks).
Dále to cestování a rodina. V momentě, kdy tento článek vychází (29.9.2023), sedím v letadle do Eindhovenu.
🌍 Co tě na tvé práci nejvíce baví?🌟
Ta rozmanitost, budování Lean kultury. Každý den je jiný, každý problém je jiný, spolupráce s lidmi, spolupráce se všemi odděleními. Nikdy jsem nebyl takový ten zaškatulkovaný Leanař, co řeší odchylky v procesech statistickými metodami.
Také to umím, ale více mě bavilo zatáhnout lidi do řešení problémů, řešit nejenom výrobu, ale ostatní podpůrné procesy, logistiku, údržbu nebo pomoci HR s nastavováním férových bonusových systémů napříč odděleními.
Nejkrásnější na tom je, že když přichází zaměstnanci s tím, že práce je víc baví a chodí do ní rádi, protože v tom vidí smysl.
🌍 Co tě na tvé práci štve?🌟
Spolupráce s lidmi s fixním myšlením. Taková ta urputnost lidí, co chtějí dokázat, že měly pravdu za každou cenu a odmítají přijímat jiný názor. Bohužel hodně těchto lidí sedí i v managementech firem, popř. na pozici ředitele. A jak se říká – ryba smrdí od hlavy! V takovém případě je zlepšení hodně těžké neřkuli nemožné.
🌍 Jaké jsou teď tvoje plány do budoucna?🌟
No těch je, že ani nevím kde začít 😊
Hned 18.10. 1. školení Green Belt Six Sigma pro PWC. Ukázková hodina se jim moc líbila, a tak jsem se stal členem Lean / Six Sigma lektorů. Moc si toho vážím. Díky moc Jirko.
Pak prodloužení kontraktu s předním výrobcem nákladních aut na další spolupráci s cílem pomáhat zlepšovat procesy u jejich dodavatele v Česku.
Chtěl bych nadále propagovat Lean a metodu selského rozumu, protože toho není nikdy dost.
A pak růst jako firma a rozvíjet značku a brand Rehaki, protože jak mi říkal Radim Pařík, nikdo jiný to za tebe neodmaká 🤣.
🌍 Jak vidíš budoucnost Lean a kde má Lean ještě rezervy?🌟
Budoucnost Leanu vidím růžově. Používat kupecké počty, selský rozum, řídit priority podle Pareta. Kolikrát mě na poradě šokovalo, jak se řešilo, že musíme kupovat levnější WC papír, ale že nám jinde odtékaly miliony, to se neřešilo.
🌍 Co bude podle tebe v Lean frčet?🌟
Hodně zautomatizování procesů, sběr dat, prediktivní vyhodnocování výsledků.
Ale to samo o sobě obnáší další vysoké nároky na člověka. Jak se říká, nejhorší je zautomatizovat špatný, NE-Lean proces. Také to bude o připravenosti managementu a lidech. Protože sběr dat ze strojů umožní mít objektivní data a výsledky oproti stavu, kdy data se dala lehce uzpůsobit (čti fixlovat, švindlovat, ohýbat – např. vykázané prostoje ve výrobě). A to může přinést do firmy spoustu konfliktů.
🌍 Co Lean a aktuální nástup AI – jak umělá inteligence ovlivní Lean?🌟
Souhlasím s Tomášem, když říkal, že nástup všeobecně nebude zase tak rychlý. V IT, E-commerce, marketingu ano, ale ve výrobě ne. Než se to převalí přes tu masu lidí, tak to nějaký čas zabere.
🌍 Máš nějakou vtipnou historku z natáčení / nějaký zajímavý zážitek při aplikaci Lean metod?🌟
Těch bylo. Rád vzpomínám na implementaci výrobního systému, sledování denních KPI a zavedení denní porady různých oddělení. S vedoucím výroby jsme měli rozdílné názory, on že tabuli a poradu nepotřebuje. Tak jsme dostali nařízeno z top vedení navštívit jiný závod v Polsku pro inspiraci, kde systém fungoval.
S většími nebo menšími problémy jsme proces zavedli a vtipné bylo, že kdykoliv, když k nám dorazila návštěva, tak vedoucí výroby hrdě oznamoval, že tento proces vymyslel a zavedl. Já jsem se jen usmíval – hlavní byl výsledek, nemusíme si přeci porovnávat si pinďoury 😊
🌍 A na závěr, může podle tebe běžný člověk nějaké Lean metody použít i v normálním životě i mimo výrobní prostředí a jaké návyky z Lean pomáhají tobě?🌟
👍 Jsou to běžné metody, které denně používáš. Např. doplnění toaletního papíru do stojánku na WC – Kanban. Když nedoplníš, máš problém 🤣
👍 5S – vytřídění a systém pro uložení oblečení, příborů, skleniček, nářadí.
👍 Pareto – už 18 let si vedu evidenci o nákladech, díky tomu vím, které kategorie mě stojí nejvíce peněz a má smysl s nimi něco dělat.
👍 TPM – pravidelný servis a kontrola u auta.
A tak bych mohl pokračovat do aleluja.
Není to žádná raketová věda že?
A proto GO LEAN GO 😊
… a to je vše, přátelé!
Uvidíme, jestli se třeba v budoucnu setkáme u druhé série toho seriálu.
Ale něco si pro vás určitě připravím!
Klikněte si u mě na Linkedin profilu na zvoneček, ať vám můj další projekt neunikne.
Do té doby Stay Tuned and Stay Lean!