Česko-slovenský Lean rybníček není zas tak velký, přesto je plný „velkých ryb“. Já měl to štěstí, že jsem s nimi mohl spolupracovat. A prostřednictvím seriálu LEANBUILDER se ptá vám je postupně představím.
Dalším v pořadí je Jiří Benedikt, inovátor na volné noze specializující se na Lean pro nevýrobní oblasti a digitalizaci.
🌍 Jirko, jak ses dostal k Lean? 🌟
Hned po škole jsem nastoupil do management consultingu z velké čtyřky a hned první měsíc mě poslali na komplet Lean transformaci jedné firmy, které trvala tři roky. Tam jsem si mohl sáhnout na celou řadu Lean technik, vidět vše v praxi a pracovat s top lidmi v oboru.
🌍 Co tvoje kariérní cesta, kde jsi pracoval a co teď děláš?🌟
Kromě Leanu mě dlouho lákalo prostředí startupů. A tak jsem po pár letech vzal pozici CEO jednoho rozvíjejícího projektu. Nakonec jsem ale zjistil, že jak ta konkrétní firma, tak ta práce obecně není pro mě. Ale nelituju, naučil jsem se spoustu věcí, které lze skvěle obohatit s Leanem. Moje dvě nejlepší kariérní rozhodnutí byla:
1) Jít do startupu.
2) Odejít ze startupu.
🌍 Jak dlouho se v oboru Lean pohybuješ?🌟
14 let.
🌍 Co považuješ za svůj největší Lean úspěch?🌟
Určitě jsem klientům svou prací vydělal spoustu peněz, ale pro mě je jsou hlavní lidé, každý jednotlivec. V Leanu jim otvírám oči, dávám jim radost a motivaci dělat věci jinak, realizovat se. Vytrhávám je z rutiny, nudy. To spoustě lidem změní život k lepšímu. A proto to dělám, tohle mě žene kupředu.
🌍 Co tě v poslední době pobavilo?🌟
V nastavení chytrých světel je jedna scéna s obrázkem nějakého jezera v horách, která byla v češtině pojmenovaná jako “Neperlivá voda.” (Aneb když přeložíte “still water” 🙂)
Pak ještě trochu černého humoru. Zaúkoloval jsem ChatGPT, aby vymyslelo neotřelý dárek pro kamaráda k padesátým narozeninám. Doporučil mimo jiné jako dárek předplatit oslavenci hrobové místo. No nevím, jestli by to udělalo radost 🙂
🌍 Co se ti v poslední době podařilo?🌟
Mám radost ze dvou věcí ve svém vlastním pracovním životě. První je, že se mi už několik týdnů daří udržet pětihodinový pracovní týden. Když nejsem u klienta, pracuju od osmi ráno do jedné. Zbytek času se věnuju rodině, sportu anebo třeba hraní si s nástroji umělé inteligence.
🌍 Kde nejlépe dobiješ baterky?🌟
Trávím teď v létě hodně času s dětma, to je fajn, zejména, když tam jsou i jiné děti. Kromě toho mě v létě neskutečně baví jen tak jezdit na kole po Praze. A v zimě běžky.
🌍 Jaké jsou tvoje koníčky?🌟
Rád chodím po horách, lezu po skalách a ležím v knížkách.
🌍 Co tě na tvé práci nejvíce baví?🌟
Že v Leanu musím hodně času trávit důkladným pochopením, co klient chce, jaké je publikum a jak různé věci říct, abych předal zprávu a změnil myšlení a postoje lidí.
Že můžu tvořit obsah o Leanu. Jsem jeden z mála Lean youtuberů v ČR a asi i ve světě.
Také mám rád, že si můžu v létě i v zimě udělat měsíc volno.
🌍 Co tě na tvé práci štve?🌟
Nic 😊 Snad jen že mám spoustu nápadů na různá videa na Youtube, věci do podcastu, knížky, co si chci přečíst a zdaleka nestíhám zrealizovat vše.
🌍 Jaké jsou teď tvoje plány do budoucna?🌟
Moje byznysová strategie je neustále se posouvat směrem k nejlepším na světě v mém oboru, aniž bych u toho ohrozil svoji rodinu, zdraví a volný čas. To znamená, že na úplný vrchol asi nedojdu, ale to nevadí.
Mám za sebou pár globálních projektů, chtěl bych více pomáhat top manažerům dělat strategická rozhodnutí ohledně Leanu, AI a inovací obecně.
🌍 Jak vidíš budoucnost Lean a kde má Lean ještě rezervy?🌟
Já se poslední roky soustředím výhradně na Lean mimo výrobu – v customer service, financích, operations atd. Lean má obrovské mezery v nevýrobní oblasti. Na globální úrovni je naprosté minimum kvalitního obsahu nebo frameworků pro nevýrobní sféry. Všechno jsem si musel vytvořit a upravit sám. Proto taky hodně z toho, co vytvořím, publikuju na blogu, podcastu a Youtube.
Rád bych publikoval víc a hodně v angličtině, ale jak jsem říkal, nechci brát další čas na úkor dětí nebo spánku.
🌍 Co bude podle tebe v Lean frčet?🌟
AI 🙂
🌍 Co Lean a aktuální nástup AI – jak umělá inteligence ovlivní Lean?🌟
Lean je způsob myšlení a způsob práce. Nejprve je potřeba porozumět problému, najít plýtvání. Už tady AI pomůže. Otevře neskutečné možnosti datové analýzy. Už dnes umí AI tooly třeba udělat procesní mapu jen na základě toho, že vám ho někdo popíše vlastními slovy. Taky vám napíše SOP jen na základě toho, že se dívá, jak člověk něco dělá.
Také se hodně se změní ty řešení, které se budou na Lean projektech implementovat. A bude to hodně, hodně o umělé inteligenci. Ta se totiž (zatím) sama neimplementuje.
🌍 Máš nějakou vtipnou historku z natáčení / nějaký zajímavý zážitek při aplikaci Lean metod?🌟
Na svém Youtube kanálu mám video 8 druhů plýtvání, kde 18 z 20 minut vyprávím historky z natáčení. Tak se všichni podívejte a nezapomeňte odebírat 🙂
🌍 A na závěr, může podle tebe běžný člověk nějaké Lean metody použít i v normálním životě i mimo výrobní prostředí a jaké návyky z Lean pomáhají tobě?🌟
Jasně. K nelibosti ostatních členů domácnosti se snažím doma implementovat 5S 🙂 Ne, vážně, hrozně důležitý je princip Kaizenu a trvalého zlepšování. Každý den udělat malinkatý krok směrem, kterým chceme jít a nečekat na žádný velký projekt, investici nebo zázrak. Když uděláte každý den jeden krok, dojdete dál než 99 % lidí.
Díky moc za rozhovor a ať se ti daří.