Leanbuilder se ptá

LEANBUILDER se ptá. Díl 5 – Lída Kiselová

Česko-slovenský Lean rybníček není zas tak velký, přesto je plný „velkých ryb“. Já měl to štěstí, že jsem s nimi mohl spolupracovat. A prostřednictvím seriálu LEANBUILDER se ptá vám je postupně představím.

Dalším v pořadí je Lída Kiselová, bývalá Lean Expertka a v současné době koučka pro management a lídry změn, konzultantka pro rozvoj organizací a spoluorganizátorka Lean Summit CzechoSlovakia.

🌍 Lído, jak ses dostala k Lean? 🌟

Brzy po škole. Táta mi krátce po mé promoci oznámil, že od dalšího měsíce už mi nebude posílat peníze na živobytí. Potřebovala jsem rychle sehnat práci a můj školitel diplomové práce mě doporučil do konzultační společnosti SC&C Partner, která firmám pomáhala se zaváděním metodiky Lean Six Sigma. V té době jsem vůbec netušila, co to je, ani jsem vlastně nerozuměla tomu, co dělá konzultační společnost. Řekl mi ale, že tam uplatním své matematické znalosti, tak jsem do toho šla. 

🌍 Co tvoje kariérní cesta, kde jsi pracovala a co teď děláš?🌟

 Velkou část svého dosavadního profesního života jsem strávila v SC&C Partner, díky které jsem se velmi rychle rozvíjela z pohledu vědomostí, dovedností a zkušeností. Holka z malého městečka z drsného severu Moravy najednou začala potkávat ředitele velkých firem z různých odvětví a mohla je poslouchat, jak přemýšlí o svých firmách, o svých lidech, procesech… Pro mě to byla práce, která neustále vyžadovala učit se nové věci a překračovat své vlastní limity. Současně jsem vždy chtěla zažít si vše i zevnitř, a ještě lépe porozumět tomu, co člověk v takové firmě denně zažívá, co jsou časté překážky, a jak nad věcmi firma přemýšlí za “zavřenými” dveřmi.

To se mi poštěstilo v Hlubočkách u Olomouce, kde jsem nějakou dobu byla na pozici Lean Expert v Honeywell Aerospace. Poslední roky se moje působení v oblasti Leanu trochu proměnilo, zapojila jsem se do aktivit Lean Institutu, a začala se tak podílet na aktivitách podporujících komunitu všech nadšenců do neustálého zlepšování. Organizujeme různé networkingové akce. Dostala jsem příležitost být ředitelkou dvou konferencí zaměřených na neustálé zlepšování, první byla BeExcellent 2019 a tou druhou Lean Summit CzechoSlovakia 2022, kterou navštívilo téměř 300 účastníků. 

Během posledních 4 let došlo k velkému přerodu mé práce. Na začátku roku 2021 jsme s manželem založili firmu FasterFish s.r.o. Bylo to těžké rozhodování, protože to znamenalo určitou změnu v mém zaměření. Všechny moje dosavadní zkušenosti mě ale postupně dovedly k tomu, že pokud chci co nejúčinněji pomáhat firmám, musím porozumět tomu, jak fungujeme a myslíme my, lidé. Každý, kdo se podílí na zavádění změn, ať už jde o zlepšování procesu nebo velké změny na úrovni celé firmy, naráží na setrvačnost, rezistenci, neochotu spolupracovat.

Během své téměř 15leté praxe jsem přišla do kontaktu se stovkami firem a několika tisíci lidí z různých oborů. A všichni v této věci chtějí v podstatě to stejné – jak to udělat, aby změny byly úspěšné a lidé je podporovali. Aby se udržely, aby se rozvíjela zdravá kultura, abychom místo soupeření spolupracovali. A právě těmto tématům – změnám a hlubokému rozvoji se věnuje FasterFish.

🌍 Jak dlouho v oboru Lean pohybuješ?🌟

Přibližně 15 let.

🌍 Co považuješ za svůj největší Lean úspěch?🌟

To je pro mě těžká otázka ze dvou důvodů. Úspěch se dá měřit různými způsoby a žádný z projektů nevnímám jako svůj úspěch, vždy to byla práce celého týmu. Mám radost z několika zajímavých projektů, které jsem z pozice mentora a facilitátora vedla v Continental Barumu. U jednoho jsme ušetřili miliony korun díky snížení množství odpadu na lince – především díky metodě SMED a analýze dat.

U druhého se nám podařilo najít způsob, jak jinou linku o 30% zrychlit a technické řešení bylo úspěšné i v rámci koncernu. Pro mě osobně asi byla největším úspěchem práce v Honeywellu, kde jsem dělala support 7 supervizorům a taky nevýrobním oddělením.

Myslím si, že se nám podařila dobře rozeběhnout kulturní složka neustálého zlepšování. Rozhodně to nebylo tak, že jsme vše budovali od nuly. Vůbec ne. Honeywell měl propracovaný výrobní systém, manažeři podporovali zlepšovací aktivity, týmy byly vyškolené a měly již zaběhlé rutiny. Jen bych řekla, že to šlo víc tlakem než tahem.

Jako největší úspěch beru to, že se nám postupně dařilo s lidmi nacházet společnou řeč a spolupodílet se na zlepšování, které skutečně přinášelo hodnotu. Rezistence se postupně proměnila v zájem. Vytvořila se tam zajímavá chemie mezi lidmi, fungovalo to skvěle po vztahové stránce i výkonnostní.   

🌍 Co tě v poslední době pobavilo?🌟

Že první odkazy, které mi dnes na internetu vyběhly na slovo “Lean” směřují na drogový koktejl z kapek proti kašli, který se jmenuje purple drank

🌍 Co se ti v poslední době podařilo?🌟

Mám radost z naší nové Vektoring konference: Jak dělat úspěšné změny ve firmách, která je právě více zaměřená na kulturní složku změn. Vektoring vnímáme jako proces ladění úsilí lidí ve firmě jedním směrem. Jde o to, že když se podaří lidi sladit a toto sladění udržovat, tak se rozvoj firem rapidně urychlí a s vlastními zdroji jsou schopny dosáhnout mnohem vice. 

🌍 Kde nejlépe dobiješ baterky?🌟

Říkám tomu zdravý odpočinek. Je to cokoliv, po čem se cítíte lépe. Je opravdu z čeho vybírat. Já se například pravidelně každý den alespoň trochu protáhnu a v průběhu dne dělám krátká mentální cvičení na zvýšení pozornosti a zastavení toku neužitečných myšlenek. Každý týden mám větší pohyb, nejčastěji je to běh, když se zadaří, tak to jsou túry po horách, plavání v moři apod.

Zaručené dobití baterek přináší ledové sprchy a na terase máme i ledovou káď, kterou využíváme v chladnějších měsících. Dobíjí mě i čas s dětmi, rodinou a přáteli. Čtení knih a v neposlední řadě kvalitní spánek.    

🌍 Jaké jsou tvoje koníčky?🌟

Vaření, poker, stavění z lega a únikovky 😊 A nyní slepice. Nikdy by mě nenapadlo, že začneme chovat slepice. Manžel přišel s tímto nápadem a já se teď bavím každý den.

🌍 Co tě na tvé práci nejvíce baví?🌟
 
Teď to bude znít asi jako fráze, baví mě pomáhat lidem 😊 A taky řešit složité problémy, které vyžadují kreativitu. U komplexních systémů, mezi které člověk, nebo třeba firma patří, je pole působení nevyčerpatelné. Neurovědy, teorie her, sociologie, skupinová dynamika, teorie systémů… Je stále se co učit a stále tolika věcem jako lidstvo nerozumíme.

🌍 Co tě na tvé práci štve?🌟

Že nemám víc času. V současné době je tolik možností, tolik skvělých nápadů, tolik věcí, kde by se dalo pomáhat, ale musíme velmi obezřetně prioritizovat, jinak nás to pohltí. 

🌍 Jaké jsou teď tvoje plány do budoucna?🌟

Druhým rokem se věnuji tréninku duševní zdatnosti a mám v plánu toto know-how a praxi šířit dál. Cílem je pomoci lidem zvládat malé i velké životní výzvy s pozitivním mindsetem místo negativního. Jde vlastně o zastavení toku neužitečných myšlenek, které nám přivolávají stres, obavy, pochyby, úzkost, vztek…

Každý z nás máme spoustu neužitečných myšlenkových vzorců, které často nevědomě opakujeme a limitujeme se jimi. Dívám se na to tak, že každý jsme schopni využívat mnohem více z toho, co už dávno v sobě máme. Jen nás zatím málokdo učí jak.

🌍 Jak vidíš budoucnost Lean a kde má Lean ještě rezervy?🌟

Principy a podstata Leanu nezmizí nikdy, jsou natolik přínosné, že se nevytratí. Firmy nepřestanou toužit po vyšší efektivitě, a protože Lean je hlavně myšlenkový rámec, a jeho použití je tak mnohem pružnější, než je tomu u technologií, svoje místo si najde vždy. U začínajících firem bude doufám standardem, u vyspělých firem s vysokou mírou automatizace najde uplatnění v komplexnějších a méně standardizovaných oblastech, jako třeba logistika nebo nevýrobní procesy.

V čem vidím rezervy? Celou dobu, co jsem v oboru, vidím málo inovací ve způsobu, jak se Lean předává. Slyším pořád dokola ty stejné příklady, často mimo obor dané firmy, a tím se bohužel prohlubuje předsudek, že Lean je „jen pro automotive“, nebo „jen pro velké série“. Ale čím více kreativních lidí se bude Leanem zabývat, tím rychleji tahle rezerva zmizí.

🌍 Co bude podle tebe v Lean frčet?🌟

Pro zvyšování efektivity bude ve službách a nevýrobních organizací stále více důležité správné uchopení prioritizace a zvládání time managementu. Stovky mikro úkolů, mezi kterými se lidé v těchto odvětvích denně přepínají vyžadují především vybudování efektivních rutin a snížení task-switchingu. Ve výrobě vidím trendy především v digitalizaci a využívání pokročilých nástrojů pro lepší rozhodování.

🌍 Co Lean a aktuální nástup AI – jak umělá inteligence ovlivní Lean?🌟

Hodně, jako všechny sféry našeho života. Současně si zatím neumím představit, co všechno bude časem jinak. Již nyní nastává progres hlavně v práci s daty a v rámci nejrůznějších digitálních nástrojů, které pomáhají firmám být efektivnější a přesnější. AI pomůže jejich zdokonalení. Časem se dostane do způsobu vzdělávání a uchovávání firemního know-how. 

Samozřejmě bude více a více vstupovat do rozhodování. Může ale třeba i zlepšovat lidem ve výrobách jejich zdraví – hlídat jejich postoj a pomáhat jim optimalizovat pohyby, aby nepřetěžovali některé svalové skupiny. Ty možnosti budou nedozírné.

🌍 Máš nějakou  vtipnou  historku z natáčení / nějaký zajímavý zážitek při aplikaci lean metod?🌟

Jo, když jsme koštětem popoháněli vodu, abychom dokázali, že ve zvířené vodě dochází k lepšímu odvodu tepla. Všichni se na nás dívali jako na blázny, když jsme okolo výrobní linky běhali s košťaty. Dosažený výsledek však stál za to.

🌍 A na závěr, může podle tebe běžný člověk nějaké Lean metody použít i v normálním životě i mimo výrobní prostředí a jaké návyky z Lean pomáhají tobě?🌟

Zajímalo by mě, jestli by někdo odpověděl, že ne 😀 Zcela jistě je možné metody a principy Leanu využívat v životě. Lean je o dělání správných věcí, ve správný čas, správně. Dlouho mi trvalo této zkomolené větě skutečně hluboce porozumět. Nyní ji vnímám tak, že zdaleka nejde jen o dodávání materiálu včas na linku, ve správném množství, ve správné kvalitě…

Jde o celoživotní přístup k práci, podnikání, a především k sobě samému. Vím, že moje zdroje jsou omezené a nemohu v každý okamžik být perfektní matkou, manželkou, podnikatelkou, koučkou, obchodnicí, konzultantkou, kamarádkou… Musím prioritizovat a současně chci, aby každý okamžik byl plnohodnotný a opravdový – ten správný. 

Díky moc za rozhovor.