Leanbuilder se ptá

LEANBUILDER se ptá. Díl 4 – Martin Paleš

Česko-slovenský Lean rybníček není zas tak velký, přesto je plný „velkých ryb“. Já měl to štěstí, že jsem s nimi mohl spolupracovat. A prostřednictvím seriálu LEANBUILDER se ptá vám je postupně představím.

Dalším v pořadí je Martin Paleš, specialista na rozběh nových projektů ve firmě IAC na v Lozornu (automotive výrobce se zaměřením na interiérové díly, systémy a doplňkové exteriérové díly).

🌍 Martine, jak ses dostal k Lean? 🌟

V práci mě vždy zajímalo zlepšování, takže neustálé zlepšování bylo jasným směrem a Lean je jednou z jeho hlavních součástí. V rámci své zvědavosti a zkoumání různých oddělení jsem se dostal i k Lean (od pozice operátora asi po 4 letech).

🌍 Co tvoje kariérní cesta, kde jsi pracoval a co teď děláš? 🌟

Začínal jsem jako operátor a postupně jsem se vypracoval přes mistra, plánovače, koordinátora výroby atd. až po ředitele závodu. V současné době dělám podporu při náběhu nových projektů.

🌍 Jak dlouho se v oboru Lean pohybuješ? 🌟

18 let.

🌍 Co považuješ za svůj největší Lean úspěch? 🌟

Jako vedoucí oddělení Continuous Improvement (měl jsem ještě jednoho kolegu :)) jsme s celým týmem v závodě ušetřili přes 1 milion dolarů – cíl byl 600 tis. (ve funkci jsem byl 2 roky). Samozřejmě později byly i další úspěchy, ale tento mi utkvěl v paměti nejvíce.

 🌍 Co tě v poslední době pobavilo? 🌟

To, jak se některé pracovní situace opakují bez ohledu na to, ve které části světa se nacházíme – opravdová globalizace 🙂.

🌍 Co se ti v poslední době podařilo? 🌟

Podařilo se mi ve větší míře sladit rovnováhu mezi prací a osobním životem.

🌍 Kde nejlépe dobiješ baterky? 🌟

Aktivní odpočinek, v létě cyklistika a v zimě pěší turistika.

🌍 Jaké jsou tvoje koníčky? 🌟

Knihy, jízda na kole, rozšiřování obzorů

🌍 Co tě na tvé práci nejvíce baví? 🌟

Stále se učím něco nového, potkávám nové lidi, poznávám nové technologie

🌍 Co tě na tvé práci štve? 🌟

 Jsou chvíle, kdy se něco objeví, ale jen na chvíli, kdy si člověk vezme něco osobně, ale práce mě baví, takže nic trvalého.

 🌍 Jaké jsou teď tvoje plány do budoucna? 🌟

Pracovat na sobě a posunout se osobně dál v různých aspektech života.

🌍 Jak vidíš budoucnost Lean a kde má Lean ještě rezervy? 🌟

Svět se mění, objevují se nové technologie, a tak se zdá být přirozené, že více práce budou vykonávat stroje. V této souvislosti očekávám, že se Lean rozšíří do více odvětví než v současnosti. Věřím tedy, že se Lean bude dále rozvíjet. Myslím, že Lean jako definice je jasná, ale způsob její aplikace má rezervy a v budoucnu se možná dočkáme velkého rozšíření. Až se to pravděpodobně někomu nebude líbit, protože ho to bude omezovat 😉

🌍 Co bude podle tebe v Lean frčet? 🌟

Dokud se budou používat peníze nebo jejich ekvivalent, myslím, že půjde hlavně o finance ve všech oblastech podnikání, v životním prostředí a pak o úsporu počtu lidí potřebných k výkonu určité práce, což už vidíme kolem sebe.

🌍 Co Lean a aktuální nástup AI – jak umělá inteligence ovlivní Lean? 🌟

Očekávám, že čím dokonalejší bude, tím více bude Lean mizet, protože už bude zabudován do plánů. U umělé inteligence půjde asi hlavně o úsporu energie, zdrojů…

🌍 Máš nějakou  vtipnou  historku z natáčení / nějaký zajímavý zážitek při aplikaci Lean metod? 🌟

Těch je mnoho 😀

Zmínil bych jen takovou základní o vratných obalech.

Představ si, že do procesu implementuješ vratné obaly (kvůli absenci standardizovaných obalů – kartonových krabic) je výroba dílu vzdálena 200 m od jeho montáže – tedy spotřeby a stále ti ty obaly nějak chybí. Jdeš se tedy podívat na tuto montáž a zjistíš, že se nevracejí krabice, proklady v nich atd. ale vyhazují se. Když se zeptáš proč, tak se dozvíš, že jim to nikdo neřekl…

🌍 A na závěr, může podle tebe běžný člověk nějaké Lean metody použít i v normálním životě i mimo výrobní prostředí a jaké návyky z Lean pomáhají tobě? 🌟

Rozhodně ano, v podstatě všechny metody Lean lze použít v běžném životě. Stejně jako mnoho jiných témat, například finanční gramotnost, by se metody Lean měly vyučovat již v posledních ročnících základní školy. Osobně si myslím, že mám metody Lean v hlavě a podvědomě je uplatňuji ve většině toho, co dělám – profesionální deformace. Ve výsledku pomáhají člověku být efektivnější, a tím i úspěšnější.

Díky moc rozhovor.