Česko-slovenský Lean rybníček není zas tak velký, přesto je plný „velkých ryb“. Já měl to štěstí, že jsem s nimi mohl spolupracovat. A prostřednictvím seriálu LEANBUILDER se ptá vám je postupně představím.
Dalším v pořadí je Tomáš Klazar, specialista na rozběh nových projektů a zefektivňování stávajících v automotive a nyní manažer údržby ve firmě DS Smith v Boleticích.
Zdravím tě Ivane a děkuji za tento rozhovor. Na úvod, známe se již několik let a společně jsme pracovali na mnoha projektech jak v ČR, tak i Německu, UK a Španělsku. No a naposledy delší dobu na Slovensku. Díky Tome, vítej.
🌍 Tomáši, jak ses dostal k Lean? 🌟
K Leanu jsem se postupně propracovával tak, jak jsem profesně rostl a člověk se pohyboval v prostředí, kde se metody leanu implementovaly. Pak přišla situace, kdy jsem pociťoval změnu profese, protože práce byla pro mě už stereotypem a byla možnost se naplno věnovat leanu. Tak jsem do tohoto vlaku nastoupil a začala jízda plná zkušeností, školení a samotné implementace.
🌍 Co tvoje kariérní cesta, kde jsi pracoval a co teď děláš?🌟
Detailně je kariérní cesta uvedena na mém profilu, ale jinak jsem začal po střední škole v automotive sféře, kde jsem se nějakých 15 let pohyboval. Začal jsem jako operátor ve výrobě a postupně se vypracovával, přes plánovače výroby, vedoucího výroby, CI koordinátora, engineering manažera a nyní působím jako manažer údržby mimo automotive.
🌍 Jak dlouho v oboru Lean pohybuješ?🌟
Zajímavá otázka, upřímně bych řekl, že celý život, asi jako většina z nás 🙂
Jen si to neuvědomujeme, že nás Lean obklopuje a zároveň jsme i tak vychováváni. Jinak profesně jsem se mu věnoval krásných 7 let, a i nadále se v něm pohybuji. Jak s tím jednou začneš, je to na celý život.
🌍 Co považuješ za svůj největší Lean úspěch?🌟
Každý úspěšně implementovatelný projekt, který je stále naživu. Za svou kariéru jich bylo opravdu hodně a krásné na tom bylo, že se člověk pohyboval a spolupracoval s různými odděleními – výroba, logistika, finance, HR, HSE, údržba. nebo jako podpora v jiných závodech.
🌍 Co tě v poslední době pobavilo?🌟
Vezmu tuto otázku spíše za celou svoji kariérní profesi, kde člověk zjistil za ty roky, jak se situace dosti opakují a z hlediska Leanu se málo používá tzv. selský rozum. Nebo když slyšíš něco jako : ,,Tohle není moje práce. Je tu problém, tak to vyřešte, ale já nemám čas. No, my víme, kde je problém, ale jak ho vyřešit.”
🌍 Co se ti v poslední době podařilo?🌟
Řekl bych, že řešit věci jinak než dříve, více se zaměřovat na vedení svého týmu, a i nadále implementovat a uplatňovat metody Leanu a dělat práci efektivněji, zaměřovat se na úspory a vštěpovat Lean kulturu.
🌍 Kde nejlépe dobiješ baterky?🌟
Záleží podle situace: rodina, příroda, turistika, hory, kolo, ale i u kávy nebo správně vychlazené a natočené plzně 😀
🌍 Jaké jsou tvoje koníčky?🌟
Viz otázka výše.
🌍 Co tě na tvé práci nejvíce baví?🌟
To, že se učím novým věcem, pracuji na větších projektech, kde mám částečně volnou ruku. Poznávám nové lidi, nové technologie a metody.
🌍 Co tě na tvé práci štve?🌟
Nic, jinak bych ji nedělal. Co ale nemám rád, pokud se práce stane stereotypem.
🌍 Jaké jsou teď tvoje plány do budoucna?🌟
Uvidím, co mi život přichystá, ale určitě to, co mám tak nějak nastaveno, rozšiřovat si vědomosti a pracovní zkušenosti. Nestagnovat.
🌍 Jak vidíš budoucnost Lean a kde má Lean ještě rezervy?🌟
Lean tu byl, je a bude. Jde o to ho přijmout a pochopit co nám přináší. Nemyslím si, že má Lean rezervy, ale jde spíše o uplatnění. Dost často se setkávám, že lidi znají názvy metod, ale neví, co znamenají a k čemu slouží a také to, že se dost často nepoužívá obyčejný rozum. Na to nepotřebuješ Lean, ale i tak je to někdy problém.
🌍 Co bude podle tebe v Lean frčet?🌟
V následujících letech jakákoliv metoda nebo zlepšení, které bude pro daný segment potřeba, se zaměřením na vyšší efektivitu, snižování nákladů a vyšší ziskovost. Eliminace plýtvání, digitalizace, automatizace nástup AI.
🌍 Co Lean a aktuální nástup AI – jak umělá inteligence ovlivní Lean?🌟
Bude více integrovaná a Lean bude částečně ustupovat, ale nevymizí. Pak se bude zase vracet. Myslím si, že to nebude ale tak rychlé, protože i dnes je plno firem, které jsou Leanem nepolíbení. Není zavedena ani automatizace a dost často chybí i tzv. selský rozum.
🌍 Máš nějakou vtipnou historku z natáčení / nějaký zajímavý zážitek při aplikaci Lean metod?🌟
Určitě, je jich několik. Ale ve zkratce asi nejčastější, co jsou, je prvotní odpor lidí na změny. Máš generovaný problém, co je potřeba řešit. Sestavíš tedy tým, nastupuje odpor na změny typu: ,,Proč? Takto to děláme několik let, na co to měnit?” Vysvětlíš, nastavíš proces, dáš někdy lidem pocit, že to vymysleli oni, implementuješ, zavedeš, změna se nějakou dobu přijímá /standard je kolem 2 měsíců/ a pak jim to zkus zrušit a že se vrátíte zpět k tomu, co používali. 😀
🌍 A na závěr, může podle tebe běžný člověk nějaké Lean metody použít i v normálním životě i mimo výrobní prostředí a jaké návyky z Lean pomáhají tobě?🌟
Určitě, je to, jak jsem zmiňoval v předchozí otázce. Vlastně Lean nám vštěpují rodiče od dětství. Jen nevěděli, že to je nějaká Lean metoda. Doma je máme zavedené taky, jak už zmiňovali kolegové v předchozích rozhovorech.
Na závěr, děkuji za rozhovor a těším se na případnou další spolupráci nebo gurmánský zážitek 😉 Ať se daří!
Díky moc za rozhovor a ať se ti daří.