Česko-slovenský Lean rybníček není zas tak velký, přesto je plný „velkých ryb“. Já měl to štěstí, že jsem s nimi mohl spolupracovat. A prostřednictvím seriálu LEANBUILDER se ptá vám je postupně představím.
Dalším v pořadí je Jan Helbich, generální ředitel ve společnosti Forclean v Trnavě (specialista na zpracování tenkých plechů), specialista na Operations a General management malých a středních společností.
🌍 Jano, jak ses dostal k Lean? 🌟
Nejintenzivněji během mé pracovní anabáze v Automotive ve spolupráci s tebou na začátku tisíciletí 😊.
🌍 Co tvoje kariérní cesta, kde jsi pracoval a co teď děláš?🌟
Po studiích jsem začal pracovat v korporacích se zaměřením na výrobu. Svým způsobem to považuji za dobrý start pro mladého člověka, protože velké firmy mají zavedené procesy a na začátku je třeba se hodně naučit. Pak jsem postupně přešel do menších a mladších firem, kde se ale Lean často odsouvá do pozadí. Zaměřují se na úplně jiné aspekty než v sériovém korporátním světě…
🌍 Jak dlouho v oboru Lean pohybuješ?🌟
První zkušenosti sahají ke spolupráci s tebou z let 2005/6.
🌍 Co považuješ za svůj největší Lean úspěch?🌟
Jak jsem se zmínil, v posledních letech jsem se Leanu moc nevěnoval, ale zkušenosti mě naučily, že Lean je třeba žít každý den podvědomě, je to způsob myšlení a „životosprávy“. V menších, mladších, rostoucích nebo startupových firmách se Lean opomíná. Největší výzvou je dodávat včas, uchopit nové trhy, dokončit vývoj za pochodu a otázky procesů se často chybně odkládají na později, vznikají chybné základy, které se těžko předělávají. Největší výzvy tak byly spojeny s opožděným nastavováním reportingu, controllingu nebo zaváděním nového ERP, které samo o sobě přináší zefektivnění procesů skrze celou firmu.
🌍 Co tě v poslední době pobavilo?🌟
No, volby se blíží a je to jeden velký smích přes slzy.
🌍 Co se ti v poslední době podařilo?🌟
Dotáhnout tento rozhovor do konce 😊 Nejsem zrovna mediálně orientovaný.
🌍 Kde nejlépe dobiješ baterky?🌟
Čas strávený se synem nebo na horách. Lezu po skalách, kde se člověk soustředí jen na to jediné a cítí úžasný klid, je to skvělý způsob psychohygieny.
🌍 Jaké jsou tvoje koníčky?🌟
Vzpomínané horolezectví, různé způsoby sportu a samozřejmě jakákoli forma vymýšlení něčeho nového.
🌍 Co tě na tvé práci nejvíce baví?🌟
Možnost seberealizace a zlepšování prostředí. Když už trávíme celý den v práci, mělo by to mít smysl a být oboustranně prospěšné. Trávit čas v práci a myslet na to, kdy padne, nebylo nikdy nic pro mě.
🌍 Co tě na tvé práci štve?🌟
Když někdo ví, že „to“ lze udělat lépe, a přesto to tak neudělá.
🌍 Jaké jsou teď tvoje plány do budoucna?🌟
Nedávno jsem začal svoje poslání v nové společnosti, takže profesně máme nápadů a plánů do budoucna víc než dost. A co se týče osobních záležitostí, můj syn úspěšně nastoupil do školy, takže prioritou je pomoci mu dobře zvládnout tento životní milník.
🌍 Jak vidíš budoucnost Lean a kde má Lean ještě rezervy?🌟
Lean má budoucnost přinejmenším v tom, že bez štíhlého přístupu ke každodenním činnostem nebude žádná společnost dlouhodobě úspěšná. Je to nikdy nekončící proces a je nezbytné jej lidem neustále vštěpovat. Takže specialisté budou mít práce dost, nemusíš se obávat. 😊
🌍 Co bude podle tebe v Lean frčet?🌟
V oblasti IT určitě dojde k dalšímu rozvoji, měli jsme tu iniciativy Průmyslu 4.0, nyní jsme svědky nástupu umělé inteligence. Manuální nebo výrobní činnost je již dobře známá a je předmětem neustálého zlepšování. Ve službách, v podpůrných funkcích společnosti, jsou však díky technologiím stále obrovské možnosti zlepšení, kterým ale bude třeba říct, co zlepšit. I když samozřejmě umělá inteligence již dokáže sama vytvářet generativní návrhy a v tom vidím možný průlom do budoucna…
🌍 Co Lean a aktuální nástup AI – jak umělá inteligence ovlivní Lean?🌟
Určitě ovlivní a už ovlivňuje, ale často si to ještě neuvědomujeme. Reálně už mezi sebou komunikují mailem automaty mezi firmami a navíc jsou už právně závazné! Pro běžného uživatele je téměř nemožné rozlišit, zda text napsal člověk nebo automat. A některé pracovní činnosti v administrativě podle mého názoru do několika let zaniknou… např. nahrání nebo dokonce zaúčtování příchozí faktury, která přijde elektronicky jako sken, by již ve velkých firmách už nemuselo být předmětem lidského zásahu jako například v servisních centrech. Kromě způsobu závěrečné kontroly apod. A podobných případů je obrovské množství. Ale to jen předpovídám, blízká budoucnost nám ukáže, kam se pohneme, ale bude to velmi rychlé.
🌍 Máš nějakou vtipnou historku z natáčení / nějaký zajímavý zážitek při aplikaci Lean metod?🌟
Hm, nic konkrétního mě nenapadá. Každopádně vidět výsledek nějakého zlepšení po zavedení je vždycky zážitek. Zvlášť když je zlepšení hmatatelné a viditelné.
🌍 A na závěr, může podle tebe běžný člověk nějaké Lean metody použít i v normálním životě i mimo výrobní prostředí a jaké návyky z Lean pomáhají tobě?🌟
Ideální je mít návyky zažité, a to vlastně podvědomě. Často ale využívám principu z 5S, kdy vše, co nepotřebuji a dlouhodobě nepoužívám, dám pryč, zruším nebo vyhodím. Jinak dokola přehazujeme zbytečnosti z bodu A do bodu B stále dokola, což je samo o sobě ztráta času. A nejde jen o věci, ale i o plochu PC, data, pojistky, paušál na telefonu, ….
Díky moc za rozhovor a ať se ti daří.