Česko-slovenský Lean rybníček není zas tak velký, přesto je plný „velkých ryb“. Já měl to štěstí, že jsem s nimi mohl spolupracovat. A prostřednictvím seriálu LEANBUILDER se ptá vám je postupně představím.
Prvním v pořadí je Martin Václava, Operation Excellence ve firmě Festo v České Lípě (výrobce v oblasti průmyslového řízení a automatizace)
🌍 Martine, jak ses dostal k Lean? 🌟
Moje první pracovní zkušenost, pominu-li všechny brigády, byla v DELPHI Packard, kde jsem pracoval na menší úvazek v oddělení Engineering při studiu vysoké školy. Pro mě to byla první srážka s pracovní realitou, zato ale velmi pozitivní. Automotive firma s velmi vysokými standardy, zavedenými procesy, implementací funkční štíhlé výroby, o které jsem v té době věděl naprosté minimum, až naprosté nic, ale viděl jsem, jak může firma fungovat a dodávat v JIT, řízená tahovým systémem s interním kanbanem a podobně. Když jsem následně ve své diplomové práci s návrhem výrobní linky pro osazování LED „musel“ implementovat standardy štíhlé výroby, víceméně mě to směřovalo na současnou dráhu.
🌍 Co tvoje kariérní cesta, kde jsi pracoval a co teď děláš?🌟
Moje kariérní cesta je dobře popsaná na mém LI profilu, nicméně po dokončení vysoké školy a odchodu z částečného úvazku v DELPHI jsem začal pracovat v automotive firmě IAC (zabývající se zvukově a tepelně izolačními prvky) na oddělení Continuous Improvement. Nutno říct, že v té době tam byly znalosti o štíhlé výrobě zredukované na 5S jako jakýsi pořádek a proč nás stále nutí uklízet. I tak jsem v IAC, a později po joint venture v Aurii, pracoval celých 11 let a poznal shodou okolností i tebe (🤣). Nyní pracuji v ne-automotive firmě FESTO na pozici Operation Excellence, což je trochu jiný svět, ale standardy štíhlé výroby tu platí stejně.
🌍 Jak dlouho se v oboru Lean pohybuješ?🌟
V Lean se pohybuji a pracuji přes 12 let.
🌍 Co považuješ za svůj největší Lean úspěch?🌟
Lean úspěchů na různých projektech jde jmenovat celá řada, dle mě je důležitější, co každý dobře zavedený a všeobecně přijatý Lean projekt přináší sekundárně, a to zvyšování Lean kultury. To je jeden z nejdůležitějších přínosů implementátora štíhlé výroby v každé firmě, protože ruku na srdce, nejlepší Leanař je ten, co už ve firmě není potřeba a všechno/všichni jsou nastaveni na neustálé zlepšování procesů a standardů bez nutnosti je do toho tlačit.
🌍 Co tě v poslední době pobavilo?🌟
Asi tvůj požadavek na poslání mojí fotky k rozhovoru, protože se tak strašně rád fotím 😂
🌍 Co se ti v poslední době podařilo?🌟
Hlavně změnit práci po více jak dekádě považuji za úspěch. U každého, kdo se rozhoupal a po letech vyměnil stabilní prostředí za něco nového považuji za úspěch a snahu o seberozvoj. Nyní jsem ve fází poznávání a realizování projektů v novém prostředí s novými lidmi, takže je ještě brzy na hodnocení dlouhodobých úspěchů.
🌍 Kde nejlépe dobiješ baterky?🌟
V přírodě, nejlépe v lese, když nad ničím nepřemýšlím. Nebo naopak když čtu knížky a přemýšlím nad něčím diametrálně odlišným než běžně.
🌍 Jaké jsou tvoje koníčky?🌟
Mám rád turistiku a výlety s rodinou, teď když už obě děti chodí více po svých je to jednodušší i pro mě a má záda. Taky rád střílím z luku, člověk se musí soustředit jen na svůj cíl a neuhnout stranou.
🌍 Co tě na tvé práci nejvíce baví?🌟
Není to stereotyp, spolupracuji s různými odděleními na různých projektech, které se moc neopakují. Taky práce s lidmi, rád pozoruji tu změnu z „né to je blbost, to nebude fungovat“ na „super, dobře jsme to vymysleli a zavedli“.
🌍 Co tě na tvé práci štve?🌟
Nemůžu říct, že by mě něco vyloženě štvalo. Spíše unavuje zatvrzelost některých lidí, kteří i přes viditelné výsledky nechtějí přiznat, že změna je občas dobrá. S těmi se spolupracuje hůře, naštěstí jich ale časem ubývá.
🌍 Jaké jsou teď tvoje plány do budoucna?🌟
V nové firmě máme velmi robustní systém pro implementaci štíhlé výroby a audit na odhalení slabých míst. Takže směr do budoucna je vcelku jasný a už to „jen“ vymyslet, zavést a zlepšovat.
🌍 Jak vidíš budoucnost Lean a kde má Lean ještě rezervy?🌟
Lean si už našel cestu do většiny větších výrobních firem, v různě vysoké míře implementace. Tady se budou znalosti dále prohlubovat a postupně se začne prosazovat i v menších a ne-automotive firmách. Čím jsme dražší pracovní síla oproti východu, je potřeba více a více optimalizovat a zvyšovat efektivita výroby. Největší rezervy vidím v administrativě, kde oproti výrobě/logistice je implementace většinou minimální (například státní správa a podobně).
🌍 Co bude podle tebe v Lean frčet?🌟
Předpokládám, že digitalizace a virtualizace prostředí se sběrem dat a jejich vyhodnocením v reálném čase pro okamžité protiopatření a řešení problémů/poruch/zmetků. Ve spoustě firem je spousta metod a postupů zavedených, ale největší ztráta je čas reakce. A netýká se to tedy jen Lean, ale všech oborů. Pokud dokážeme na odchylky reagovat ihned, nebo v krátkém časovém okně, snížíme tím výrazně vícenáklady a odhalíme úzká místa našeho procesu.
🌍 Co Lean a aktuální nástup AI – jak umělá inteligence ovlivní Lean?🌟
AI navazuje na mou předchozí odpověď o vyhodnocení dat v reálném čase, kde bez určité úrovně zapojení do systému to nebude možné provést. Ze začátku bych očekával zrychlení a částečné předání rutinní agendy, kde se při opakovaných operacích “plýtvá s nevyužitým potenciálem” (8. druh plýtvání). Například u MiniTabu, kdy by nová verze měla obsahovat formu strojového učení pro snazší analýzu dat.
🌍 Máš nějakou vtipnou historku z natáčení / nějaký zajímavý zážitek při aplikaci lean metod?🌟
Moje nejoblíbenější je už x-krát zmiňovaná zkušenost při implementaci klasického kartičkového Kanbanu. Kdy jsem s lidmi už nějakou dobu pracoval, školil je a vysvětlovat jim všechny možné aspekty a zdůrazňoval důležitost o pracování s nastaveným množstvím karet/materiálů, které bylo nastaveno i podle velikosti skladu. Všichni po různě dlouhé debatě souhlasili a vše začalo a běželo vcelku v pohodě, až na občasné “přetékání” skladu, které by se nemělo dít. Nakonec se zjistilo, že jeden s předáků si doma kartičky vytvořil svoje, a po příchodu na směnu si je vytáhl z kapsy a začal si vybírat, co si vyrobí a nějaký kanban měl, víte kde.
🌍 A na závěr, může podle tebe běžný člověk nějaké Lean metody použít i v normálním životě i mimo výrobní prostředí a jaké návyky z Lean pomáhají tobě?🌟
Myslím si, že většina metod z Leanu jde použít v normálním životě. Každý je zvyklý na určitou organizaci práce (5S) v kuchyni, dílně, garáží, šatní skříni. TPM, resp. autonomní údržba, by šla použít v rámci péče o domácí spotřebiče jako čištění myčky/pračky nebo konvice po určitém počtu cyklů, nebo čase. A tak by se dalo pokračovat. Nemyslím, že bych osobně používal vyloženě metody Leanu, ale zažité věci z práce jako sledování výdajů pomocí pareta, nebo měsíční spotřeby energií s lehkou predikcí, ale doma se mi za to posmívají 😀
Díky moc za rozhovor a ať se ti daří.